Historie

history

Historie

  1. home
  2. Kdo jsme
  3. Historie
Společnost Iron Mountain založil v roce 1951 v Livingstonu (stát New York) Herman Knaust. Knaust, známý mezi svými sousedy z údolí Hudson River jako „houbový král“, zbohatnul díky pěstování a prodeji hub. V roce 1936 koupil za 9000 dolarů vytěžený důl na železnou rudu a 100 akrů půdy, aby měl více místa na pěstování svých hub. Ovšem kolem roku 1950 se trh s houbami změnil a tak se rozhodl pustit do nového podnikání, při kterém by lépe využil svůj důl, který pojmenoval „Iron Mountain“, neboli „Železná hora“.
 
Knaust po druhé světové válce sponzoroval přesídlení mnoha židovských přistěhovalců do Spojených států. Tito lidé ztratili svou identitu, protože jejich záznamy byly zničeny během války. Amerika v té době také žila hrozbou atomové války, což byl další důvod, který Knausta přiměl soustředit své podnikání na ochranu důležitých informací.
 
history 1
history 2

Knaust otevřel v Iron Mountain první „úložiště“, obchodní kancelář umístil do budovy Empire State Building a přesvědčil významné osobnosti, například generála Douglase MacArthura, aby navštívily Iron Mountain.

Prvním zákazníkem společnosti Iron Mountain se stala banka East River Savings Bank, která v pancéřovaných vozidlech přivezla uložit do nového zařízení kopie mikrofilmů depozitních záznamů a duplicitní podpisové vzory. Brzy následovali další firemní zákazníci – newyorské společnosti, které pochopily potřebu chránit své důležité záznamy. Společnost Iron Mountain se na trhu v New York City stále rozrůstala a rozšířila se i mimo původní zařízení do vytěženého vápencového dolu blíže k městu. V oblasti ochrany důležitých dokumentů se z ní stala vedoucí společnost.

Zákazníci brzy začali požadovat také skladování svých papírových dokumentů. V roce 1978 společnost otevřela v New Yorku své první nadzemní zařízení pro ukládání papírových dokumentů. V roce 1980 společnost otevřela pracoviště v Nové Anglii, aby mohla reagovat na nové poptávky na ochranu záložních počítačových dat. V roce 1983 společnost pokračuje v expanzi v Nové Anglii zakoupením skladiště New England Storage Warehouse v Bostonu. Šlo o první akvizici společnosti Iron Mountain, která tak důrazně vykročila na trhy správy lékařské a právní dokumentace.

Do poloviny 80. let tak společnost Iron Mountain dala dohromady veškeré produktové řady, které tvoří základ dnešní společnosti. Společnost nabízela služby úschovy a správy papírových dokumentů (včetně významnějších operací na lékařských a právních trzích), služby ochrany dat mimo prostory společnosti a služby ochrany důležitých dokumentů na trzích v New Yorku a Nové Anglii.

V roce 1988 učinila společnost Iron Mountain významný krok vpřed akvizicí společnosti Bell & Howell Records Management, Inc., a stala se prvním celostátním poskytovatelem služeb v oboru.

Dnes je Iron Mountain s více než 140 000 zákazníky ve 39 zemích na pěti kontinentech vedoucí společností v oblasti služeb správy informací. Její akcie jsou veřejně obchodované na newyorské burze pod zkratkou „IRM“ a společnost má i své místo v žebříčku Fortune 1000 (aktuální umístění: 644). Na Iron Mountain jako svého partnera ve správě informací spoléhají organizace z každého významného průmyslu a všech velikostí, včetně více než 95 % společností z žebříčku Fortune 1000 a 85 % společností z žebříčku FTSE 100.

Společnost Iron Mountain, která v roce 2008 vykázala příjem 3,1 miliardy dolarů a která vyniká nejširší platformou obsluhující většinu světových trhů, je důvěryhodným partnerem v oblasti správy informací pro firmy z celého světa.

Herman Knaust prokázal v roce 1952 značnou míru předvídavosti, když řekl:

„Tento byznys poroste jako houby po dešti…“

Titulní strana, Wall Street Journal, 24. října 1952